2014-01-07

Dr. Sigita BURVYTĖ

Apie dovanas vaikams ir palinkėjimus

„Kalėdos jau čia pat, tad dovanokite vaikams didžiausią gyvenime dovaną – savo laiką ir dėmesį. Kurkite kartu su vaiku dovanas kitiems, puoselėdami vaiko kūrybingumą ir kartu prasmingai leisdami laiką.“

Įvairios internetinės parduotuvės ir prekybos centrų reklaminiai stendai marga nuo įvairių reklaminių šūksnių ir patarimų: kaip išrinkti nepamirštamas, ypatingas ir tobulas dovanas savo vaikams? Ne vienam tėčiui ar mamai tenka spręsti dilemą: tenkinti vaikų norus besąlygiškai ar leisti vaikui patirti nusivylimą? Kaip tinkamai pasielgti, kai pasiūla tokia didelė, o vaikų norai neturi ribų – iš paskutiniųjų stengtis juos patenkinti ar rizikuoti patirti vaikų nusivylimą dovana? Vieni tėveliai perka vaikų norimas dovanas, kad tik vaikas būtų laimingas, kiti gi atsižvelgia į savo galimybes ir renkasi tas dovanas, kurios reikalingos vaiko kūrybingumui skatinti, o galimą vaikų nusivylimą priima kaip gyvenimiškos patirties kaupimą.

Vienodos ar skirtingos dovanos darželyje?

Ar visiems darželio grupės vaikams dovanoti vienodas dovanas ar skirtingas? Šį klausimą artėjant šventėms sprendžia darželinukų tėveliai. Nėra vieno teisingo atsakymo. Svarbu mūsų nuostatos, kuriomis mes vadovaujamės ugdydami savo vaikus. Abu atvejai yra vienodai priimtini, tik galime turėti skirtingas situacijas, kurias reikės patiems išspręsti. Jeigu dovanos bus vienodos, vaikai nekonkuruos tarpusavyje ir išvengsime pavydo scenų ar noro pasikeisti dovanomis. Tačiau kai kurie vaikai gali būti nepatenkinti, kad gavo ne tokią dovaną, kurios norėjo. Suaugusiųjų užduotis – padėti vaikams susidoroti su neigiamomis emocijomis.

Kai dovanos skirtingos, vaikas gali užsigeisti draugo dovanos ir patirti nusivylimą, kurį mes, suaugusieji, turime padėti įveikti. Į tokią situaciją galime žiūrėti kaip į galimybę vaikui įgyti gyvenimiškos patirties. Turėtume padėti vaikui išspręsti problemą, kad įgyta patirtis ateityje padėtų sėkmingai susidoroti su analogiška situacija. Reikia padėti vaikui įveikti nusivylimą ir ugdyti gebėjimą džiaugtis tuo, ką turi.

Kebliausias situacijas išnaudokite vaikų tikslui siekti

Tėveliai dalijasi įvairiomis patirtimis ir sunkumais, kurių sprendimų ieško konsultuodamiesi su specialistais. Pavyzdžiui, vienas berniukas (6 m.) per Kalėdų šventę primygtinai prašė draugų pasikeisti dovanėlėmis (konstruktoriais), bet vaikai nesutiko. Tuomet berniukas slapta sukeitė vieno iš draugų dovanėlę, bet neprisipažino, nors buvo pastebėtas.

Kaip tokiu atveju reikėtų elgtis? Tokioje situacijoje reikėtų, kad tas žmogus, kuris tai pastebėjo, sureaguotų nedelsiant, nusivestų vaiką nuošaliai ir paaiškintų, kad svetimų daiktų imti negalima. Kitas variantas – pasakyti tėvams ir kartu su jais kalbėtis arba palikti vienus tėvus pasikalbėti su vaiku. Trečias variantas – tuo metu nekreipti dėmesio, tačiau auklėtoja gali vėliau sugrįžti prie šios situacijos ir su vaikais aptarti, kokios gali būti tokio elgesio pasekmės ateityje. Privalu paaiškinti, kad paimant kito daiktą jam nematant yra vagystė, o už blogus poelgius tenka atsakyti.

Šventinės dovanos stiprina šeimos ryšius

Deja, mūsų visuomenėje požiūris į šventines dovanas atsainus, kartais net atmestinis. Renkant dovanas vaikams labai svarbus tėvų ir vaikų tarpusavio santykis, kartu išgyvenamas Kalėdų laukimo laikotarpis, šiltų tarpusavio šeimos suaugusiųjų ir vaikų santykių kūrimas. Jeigu laukdami Kalėdų šnekėsimės su vaiku apie gyvenimą ar vaikui rūpimus dalykus, tai jau bus labai brangi dovana šiais visuotinio skubėjimo laikais. Nes juk nieko nėra svarbiau už rodomą dėmesį ir kartu leidžiamą laiką – tada vaikui bus tikrai malonu. Apgalvota ir kruopščiai vaikui renkama dovana sutvirtina santykius, ir į tai reikia žiūrėti ne kaip į banalų dalyką, o kaip į labai svarbų šeimos narių ryšius stiprinantį veiksmą.

Vaiką reikia gerai pažinti

Norint vaiką pradžiuginti, pirmiausiai reikia jį pažinti, skirti jam laiko, dėmesio, stebėti jį. Žinodami, kad negalėsite vaikui padovanoti svajonių dovanos, turite jį paruošti tam iš anksto, kad vaikas kuo mažiau nusiviltų. Dažnai tėveliai susiduria su vaikų nusivylimu, kai perka dovanas matuodami savo mastu, patys nuspręsdami, ko vaikui reikia: flomasterių, knygos ar piešimo sąsiuvinio. Dažnai tėvai perka dovanas galvodami apie tai, ko reikia jiems patiems, o ne vaikui, perka tai, kas, jų manymu, yra praktiška…

Rinkime dovanas savo vaikui vadovaudamiesi principu, ko šiuo amžiaus tarpsniu labiausiai reikia visapusiškam vaiko ugdymuisi, įvertinkime, ką vaikas labiausiai mėgsta veikti ar kurioje srityje reikėtų pastiprinti jo lavinimąsi. Jeigu vaikas didesnis ir mes žinome jo svajones, tai Kalėdų proga galime jas išpildyti, jeigu jų siekdamas vaikas įdėjo pastangų.

Sveikinimas turi būti nuoširdus, skirtas asmeniškai vaikui

Teikiant dovanas vaikams ne mažiau svarbūs ir sveikinimai bei palinkėjimai: šilti, prasmingi, nuoširdūs, kurie sukelia geras emocijas ir jausmus. Vertėtų ir patiems įsiklausyti į palinkėjimus ir padėti vaikui ugdytis pozityvų požiūrį į žmones ir aplinką. Reikia patiems tėvams stengtis į pasaulį žvelgti pozityviai, parodyti vaikui, kad galima džiaugtis ir tada, jei jis gavo ne tokią dovaną, kurios tikėjosi. Galbūt vertėtų papasakoti apie savo nusivylimą, kurį teko kažkada patirti, ir pridurti, kad tai irgi pravertė gyvenime.

Geriausia dovana – kartu praleistas laikas

Svarbiausia tėvelių dovana per adventą savo vaikams – dėmesys ir laikas, praleistas kartu. Sėkmingai vaikų raidai reikalingas paprastas, šiltas ir nuoširdus pašnekesys su vaiku, ypač prieš ir per šventes. Kuo nuoširdesnė dovana ir ją lydintys žodžiai, tuo geriau ne tik vaikui, bet ir tėvams, taigi – visai šeimai. Svarbiausia yra nuoširdus elgesys ir pagalba vaikui, ugdant jo pozityvų požiūrį, įveikiant nusivylimus ir sunkumus, su kuriais jis susiduria. Kalėdos jau čia pat, tad dovanokite vaikams didžiausią gyvenime dovaną – savo laiką ir dėmesį. Kurkite kartu su vaiku dovanas kitiems, puoselėdami vaiko kūrybingumą ir kartu prasmingai leisdami laiką.

Šaltiniai:

  1. Faber Adele, Mazlish Elaine. Kaip kalbėti su vaikais, kad jie klausytų, ir kaip klausyti, kad vaikai kalbėtų. Vilnius: Vaga, 2010.
  2. Dreikurs Rudolf, Soltz Vicki. Laimingi vaikai. Vilnius: Vaga, 2007.
  3. Gordon T. Parents efficacies. France: Marabout, 2000.

5 komentarai apie “Apie dovanas vaikams ir palinkėjimus

  1. Elementaru, jog viskas priklauso nuo tėvų požiūrio į dovanas, ką jomis dovanodami, jie nori pasakyti vaikui. Ar tai yra koks kompiuterinis žaidimas, kuris tik leidžia tėvams ilgesnį laiko tarpą gauti sau laiko, tikėdamiesi, jog jie padarė viską, kad vaikas būtų užimtas ir patenkintas, ar tai bus įdomi dėlionė, žaidimas, kurį kartu bus galima žaisti ir taip lavinti vaiko atmintį, dėmesingumą, kūrybingumą. Visgi visa atsakomybė tenka tėvams. Tačiau verta pastebėti, jog tegul po kažkiek laiko tėvai nesistebi, jog jų vaikas tampa, pavyzdžiui, irzlesnis arba sutrinka jo budrumas arba fiziologiniu atveju – vaiko akys ima gesti. Būkime visapusiškai atsakingi už savo vaikus, nes juk kiekviena šeima, tėvai, nori, kad jų vaikas būtų visomis pats geriausias. Todėl kurkime tą gerumą tinkamais sprendimais.

  2. Iš tikrųjų šiais nežmoniško lėkimo ir skubėjimo laikais manau vaikui didžiausia dovana tai jam skyrimas savo laiko ir dėmesio. Dovanos tai daiktai, o parodytas vaikui dėmesys, meilė su juo praleistas laikas, manau palieka neišdildomas akimirkas ypač per tokias šventes kaip Kalėdos. Juk tai graži šeimos šventė, per kurią norisi būti vieni kitiems geresniems, norisi, kad aplinkui vyrautų ramybė, harmonija, tai pati geriausia dovana vaikams, kada tėveliai būna laimingi, leisdami kartu su jais laiką, juos myluodami kalbėdami ir linkėdami vieni kitiems gražius žodžius.

  3. „Jeigu laukdami Kalėdų šnekėsimės su vaiku apie gyvenimą ar vaikui rūpimus dalykus, tai jau bus labai brangi dovana šiais visuotinio skubėjimo laikais.“ – Geriausia dovana vaikui – laikas, kurį jis gali praleisti kartu su jį mylinčiais tėvais. Meilė vienas kitam, dėmesys, rūpestingumas – visa tai ir paverčia Kalėdas tokia magiška švente! Pritariu straipsnyje išsakytai minčiai, jog kruopščiai vaikui išrinkta dovana sutvirtina santykius, o Kalėdinių dovanų kūrimas kartu su vaiku – sustiprina šeimos ryšius. Žinoma, ne visi tėvai gali skirti lėšų vaiko trokštamai dovanai, tačiau jie gali pradžiuginti vaiką ir pigesne, tačiau nuoširdžia ir su meile išrinkta dovanėle.

  4. Gyvename skubėjimo ir lėkimo laikais. Dažnas tėvas tiek daug dirba, kad fiziškai nebepajėgia skirti pakankamai dėmesio savo vaikui, tad dėmesio, šilumos, pokalbių trūkumą bando kompensuoti išsvajotomis dovanomis. Negaliu smerkti tokių tėvų, nes jie daro viską, kad jų vaikams nieko netrūktų, tačiau išsvajota lėlė barbė neapkabins, konstruktorius nepaseks pasakos prieš miegą, nauja mašinėlė neišklausys ir nepatars. Bet taip pat manau, kad vaikams neužtenka vien tik skirti pakankamai laiko ir dėmesio. Už jo dedamas pastangas, pažangą vienoje ar kitoje srityje tikrai galima išpildyti vaiko svajonę ir padovanoti jam taip trokštamą žaislą.

  5. Manau, kad dauguma tėvų neįvertina bendravimo reikšmės vaiko gyvenime, darydami didžiausią klaidą. Dovanų dydis ar kiekis neatpirks ryšio tarp tėvų ir vaikų.

Komentavimo galimybė išjungta.