2022-03-04

VDU ŠA docentė ir VšĮ „Vaikų ugdymas“ direktorė, lektorė dr. Sigita Burvytė

Susikurkime ramybę šeimoje ugdydami vaikus

Pasaulis tavo nenuspėjamas, o informacijos gausa ir įvairovė kasdien užplūsta mūsų smegenis, kurios nepajėgiame valdyti. Esama situacija ir įvykiai pasaulyje sukelia emocijas, kurios trukdo susikurti vidinę ramybę. Vidinė ramybė yra reikalinga kiekvienam iš mūsų. Ji padeda realiai įvertinti esamą situaciją, priimti racionalius sprendimus, susikurti harmoningus tarpusavio santykius su kitais ir savimi, palaikyti ir pastiprinti vieniems kitus bei teikti visokeriopą pagalbą įveikiant iškilusius sunkumus.

Mes, tėvai esame artimiausi vaikui žmonės, kurie savo asmeniniu elgesiu rodome jiems tinkamo/netinkamo elgesio pavyzdį, kaip valdyti sudėtingas gyvenimiškas situacijas.

Nebūkime stručiais ir nekiškime savo galvos į smėlį susidūrę su vaikų ugdymo iššūkiais, imituodami, kad viskas yra gerai ar tiesiog ignoruodami esamus vaikų ugdymosi sunkumus.

Jeigu Jūsų šeimoje dažnai įsiplieskia konfliktai ir šeimos resursų nebepakanka, kad galėtumėte pozityviai juos valdyti, pirmiausiai – svarbu, sau tai pripažinti. Įsiklausykime į savo intuiciją. Jeigu šeimoje atviro konflikto ir nėra, bet Jūs ar Jūsų šeimos narys(-iai) atsiriboja nuo kitų šeimos narių, tai reiškia, kad jis (jie) gali jausti tokią pat vidinę įtampą kaip ir tas šeimos narys, kuris elgiasi ir kalba agresyviai su kitais. Vieni vidinį stresą išreiškiame agresyviu elgesiu su kitais, o kiti agresiją nukreipiame prieš save.

Ilgametė darbo patirtis su šeimomis, padėjo pastebėti, kad tėvams dažnu atveju reikalingas pastiprinimas, kad tėvai galėtų išlikti ramūs ir empatiški savo vaikams.

Siekiant vaikų ir šeimos gerovės, pirmiausiai kiekviena šeimos narys turi mokytis prisiimti atsakomybę ir savo elgesį ir bendrą indėlį į šeimos emocinę gerovę ir ramybę joje.

Dažnu atveju tėvams turimų resursų nepakanka, kad tai susikurti, o kreiptis pagalbos bijoma, drovimasi ar nesitikima jos sulaukti.

Nieko nedarymas yra blogiau, nei veikimas besimokant iš savo klaidų ir ieškant esamos situacijos sprendimų. Pokytis prasideda nuo sprendimo priėmimo keistis, o tam gali padėti esamos situacijos įvertinimas ir atsakymas į klausimą, ar esama situacija mus tenkina, ar ne. Jeigu atsakymas – ne, tai – pirmas žingsnis į pokytį.

Jeigu patiems, priimti tinkamą pokyčio strategiją yra sunku arba po daugelio bandymų nepavyksta pasiekti norimų rezultatų – nebijokite ieškoti pagalbos už šeimos ribų.

Investicija į tarpusavio ryšių stiprinimą ilgesnėje perspektyvoje tikrai atsiperka.

Nebijokite ieškoti pagalbos, jei norite kurti geresnius tarpusavio santykius.

Savipagalba ir kitų pagalba gali padėti pakeisti esamą situaciją ir ramybė gali sugrįžti į Jūsų namus.

Svarbiausia – ne užsidaryti tarp keturių sienų, bet nebijoti kreiptis į profesionalus ar Jūsų šeimai palankius asmenis, jeigu to reikia, siekiant atgauti vidinę ramybę ir harmoniją šeimoje.

Tik nenumokite ranka ir nepalikite visko savieigai, nieko nekeičiant ir nieko nedarant, tik tikintis, jog viskas savaime tinkamai išsispręs. Gal ir išsispręs, tik maža tikimybė, kad tai užtikrins visų šeimos narių gerovę, padės surasti bendrą sutarimą ir vidinę ramybę.

Jeigu šeimos problemos įsisenijusios, imkitės ryžtingų veiksmų.

Net pačią blogiausią situaciją galima pakeisti pozityvia visiems šeimos nariams linkme.

Jeigu problemos tik prasideda, neleiskite joms įsisenėti, kreipkitės pagalbos pačioje pradžioje, kad užkirstumėte kelią didesniems sunkumams ateityje.

VšĮ „Vaikų ugdymas“ sukaupė ilgametę darbo su tėvais ir pedagogais vaikų ugdymo klausimais patirtį, tad esame pasirengę jums padėti, esant pagalbos poreikiui.

Daugiau informacijos rasite čia: https://www.ugdykim.lt/paslaugos/individualios-konsultacijos/

Tik ramūs, sąmoningi, matantys platesnį aplinkos kontekstą ir tolesnius vaikų ugdymosi tikslus tėvai, gali padėti savo vaikams susikurti harmoningas ugdymosi sąlygas tiek šeimoje, tiek už jos ribų.

Su meile,

doc. dr. Sigita Burvytė